Chandel Inter-School Quiz cum Debate competition concludes

Chandel: InQuiztive, the 3rd All Chandel Inter-School quiz cum debate competitions organized by Wisecrabs at Panchai village Town hall, Chandel district ended on August 26, Friday.

The competition that began from August 25 saw six categories of contest in Elocution, Quiz, Drawing, Debate, Spelling Bee and Math Olympiad.

The closing ceremony was attended by the district’s deputy commissioner, Mayanglambam Rajkumar IAS, Hemant Pandey IPS, SO Chandel, DR Wilson Monsang FSO Chandel, and Michael Mate DYO NYK Chandel.

The organisers of InQuiztive, Wisecrabs expressed its acknowledgement and thankfulness to MP Dr. Lorho Pfoze (Outer Manipur), Dr Angshim Dangshawa IAS, DC Chandel, SP Chandel, and all the supporters of the club for making the event a grand success. It thanked all the participating schools and students from all over the district for making InQuiztive a memorable experience.

Wisecrabs also thanked the Chandel Town Hall authorities for allowing the use of its facilities.

Also read | Monsang Naga Students’ Union congratulates Dr. Sh. Francis on being conferred doctorate from IIT Madras

The winners were presented with cash prizes, trophies, and certificates. The winners of the 2 day event are as follows:

  1. Elocution Contest
    1st – Pretty Tontang (Anallon Christian Institute)
    2nd – Darmiri Tongsin (Koinonia Training School)
    3rd – Chinghring Rebirthson Ritoon (Maha Union Govt Hr. Sec. School)
  2. Quiz Contest
    1st – Kaphowltha Sengul & Kahmanna Wanglum (Little Pearls School)
    2nd – Shanghman Wangshol & Zoohring Jasha (KTS)
    3rd – Nengneichoi Gangte & Ts Kumri (ACI)
  3. Drawing contest
    (Nursery-KG)
    1st – SS Lucy (Kungpham Junior High School)
    2nd – Khiningwar Langhu (Little Ones Kindergarten)
    3rd – Yuri Tongsin (Theophany Christian Academy)

(Class I-II)
1st – Astha (St.Joseph’s High School, Dampi)
2nd – Ws Cholnahring (ACI)
3rd – Ng Steward (Japhou Upper Primary School)

Must read | Manipur’s Linthoi Chanambam scripts history; Becomes India’s first ever Judo World Champion

  1. Spelling Bee
    (Class III-IV)
    1st – Damwel Bungdon (Little Pearls)
    2nd – Suthawar Pashel (St.Peter’s Primary School)
    3rd – Diamond Phaimphu (Japhou Upper primary school)

(Class V-VI)
1st – Thinghrin Sinruwng (Little Pearls)
2nd – Achari (St. Joseph’s, Dampi)
3rd – Chris Serbum (St. Peter’s Hr. Sec. School)

(Class VII-VIII)
1st – Nongmaithem Devjeet Singh (Jawahar Navodaya Vidyalaya)
2nd – Tohmanhring Wangshol (St. Peter’s Hr. Sec. School)
3rd – Glory Thouman (St. Peter’s Hr. Sec. School)

  1. Math Olympiad
    1st – Christina Seltun (St. Peter’s Hr. Sec. School)
    2nd – Langhu Chavanrii (St. Peter’s Hr. Sec. School)
    3rd – Ngoruw Omsha Moyon (St. Peter’s Hr. Sec. School)
  2. Debate Contest
    1st – Doshung Ruwnglal & Chinghring Rebirthson Ritoon (MUGHSS)
    2nd – Tongsin Phowltha Anal & Shangkhurin Tontang (JNV)
    3rd – Tongsin Phowlnihring & Yongwem Konyak (South East Manipur Hr. Sec. School)

Also read | Ukhrul’s Rakmi Shaiza’s Stitching Change among 32 Nonprofit Leaders Who Will Impact the World in 2022

- Advertisement -

For more such stories, follow us on Facebook, Twitter, and Instagram. Download our Android App. Subscribe to our Website Notifications to stay updated.

Also Read

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Advertisement

Connect With Us

13,786FansLike
721FollowersFollow
spot_img

Latest

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Support Us
Support Us